NANOTECHNOLOGIA

NANO-TECH.PL

Nanotechnologia – więcej o platynie

Platynę stosuje się w wielu przemysłach: elektrycznym i elektronicznym, samochodowym, kosmicznym, chemicznym, medycynie i dentystyce, jubilerstwie (oprawie diamentów). Produkuje się z niej elementy urządzeń pomiarowych (np. jest składnikiem elektrod II rodzaju, m.in. w pH-metrach i w ogniwach paliwowych). Z platyny wykonuje się także rezystory stosowane do pomiaru temperatury (np. standardowe 100-omowe, tzw. Pt-100) ze względu na ich stabilność. Ze stopów platyny wykonuje się także niektóre typy termopar. Platyna ma największe zastosowanie przemysłowe - jest stosowana w branży motoryzacyjnej do produkcji katalizatorów w samochodach z silnikiem diesla. Ponadto platynę stosuje się w stomatologii.

Handlowa platyna występuje w kilku gatunkach różniących się czystością: jako metal w handlu 99%, w aparaturze chemicznej 99,5%, formie chemicznie czystej 99,9%, oraz fizycznie czystej 99,99%. Platyna tworzyć może stopy z wieloma innymi metalami.

UWAGA: Wszelkie informacje zawarte na naszej stronie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastępują porady lekarza.
W razie choroby skontaktuj się z lekarzem i zastosuj do jego zaleceń.

Darmowa
dostawa od 250 zł